Yaşam kalitesini arttırmak yazı serisinin üçüncü bölümden devam etmeden önce eğer ilk iki bölümü okumadı isen öncelikle iki bölümü de okumanı sonrasında buradan devam etmeni öneririm. Çünkü toplamda 13 maddeden oluşan yazının ilk 8 maddesine ilk iki bölümde yer verdim. Üç bölümün birleşimi bir bütünü oluşturduğundan ve akışın bozulmasını istemediğimden hatırlatmak istedim.

 

Yazı serisinin ilk bölümüne şu linke:Yaşam Kalitesini Arttırmak – Bölüm 1

 

Yazı serisinin ikinci bölümüne ise şu linke:Yaşam Kalitesini Arttırmak – Bölüm 2

 

tıklayarak ulaşabilirsin. Şimdi kaldığımız yerden devam edebiliriz.

 

#9 Hobi ya da Hobiler Edinmek:

 

İlgimizi çeken uğraşılarımızın olması, hobilerimizin olması bize daha mutlu olmak, daha kaliteli bir hayat sürmek, daha geniş bir sosyal çevreye sahip olmak, stres atmak, kendini geliştirmek, boş zaman değerlendirmek gibi katkılar sağlayabilir. Hiç şüphesiz ki hobiler günlük hayatın koşuşturmasına, yorgunluğuna, sıkıntısına ve telaşesine birebirdir.

 

Kendimden örnek vermek gerekirse birbirinden farklı üç dans türüyle ilgileniyorum boş zamanlarımda. Dans benim hobim diyebilirim. Dansı bulana kadar birkaç farklı ilgi alanını denemişliğim vardır, en sonunda denediklerim arasında sadece dansın ilgimi çektiğini fark edince tamamen dansa yöneldim.

 

Şimdilerde de tenise merak saldım. Raketi aldım bile kurslara bakınıyorum şu anda… Diyeceğim o ki sen de birkaç farklı ilgi alanını dene en çok ilgini çekeni hobin olarak belirle.

 

Dans kursu, tiyatro, enstrüman çalmak, tenis, basketbol, resim çizimi, heykel vesaire bir sürü ilgi alanı var. İllaki birisi seni daha çok içine çekecektir.

 

#10 Dizi-Film Seyretmek:

 

Beğendiğin yerli-yabancı dizileri ya da filmleri arşivleyip serbest zamanlarında ya da yemek yerken, kahvaltı yaparken seyretmen hem keyifli hem yararlı hem de iyi bir vakit geçirmek için gayet iyidir.

 

Stresini atmış, ilgini dağıtmış ve kafanı boşaltmış olursun.

 

İnsanı geliştirir de…

 

#11 Günün Muhasebesini Yapmak:

 

Her gün o gün içerisinde yaptıklarını, davranışlarını ajandana yazıp kaydetmen yazmasan bile şöyle yatmadan önce zihninden muhasebesini yapmanın önemli getirileri vardır.

 

Kendini daha iyi tanımanı sağlar.

 

Eksik yönlerini, güçlü yönlerini fark eder. Kendine objektif bir gözle bakabilmeyi öğrenirsin.

 

#12 Ertesi Günün Planını Yapmak:

 

Yine yatmadan ertesi gün yapacaklarını yazman kaydetmen de önemlidir. Seni uyandığın zaman daha hazırlıklı ve daha ne yapacağını bilir kılacaktır.

 

Gereksiz zaman kayıplarının ya da unutmaların önüne geçmiş olursun.

 

Daha verimli ve daha etkili olma fırsatı sunar. Bunu es geçme. Gün bitmeden ertesi gün ne yapacağın işler listelenmiş olsun.

 

#13 Mümkün Olduğunca Erken Yat:

 

Erken kalkabilmek, uykumuzu alabilmek, ertesi güne dinç başlayabilmek kaçta yattığımızla yakında alakalı… Bu yüzden yatma saatlerini gece 1 öncesine göre ayarlamanı öneririm.

 

Bazen bunu uyamayabiliriz ama bir düzen olması açısından mümkün olduğunca erken uyumanı öneriyorum.

 

Kaliteli bir uyku ile ilgili uzmanlar, gece 11 sabah 7 arasını vücudumuz için en verimli aralık olarak öneriyor.

 

Seninle üç bölümde toplamda 13 madde yaşamamızı daha kaliteli kılacak tüyoları paylaştım.

 

İlk bölümün başında da belirttiğim gibi bu maddelerin hepsine hayatında yer vermeni en az 5 ini günlük rutinin haline getirmeni şiddetle tavsiye ediyorum.

 

Web sitesinde yeni yazılar, yeni seriler gelmeye devam edecek. Şimdilik bu kadar… Eğer aklına takılanlar varsa yorumlar kısmında benimle paylaşabilirsin. Yeni içeriklerde görüşmek dileğiyle, hoşça kal!