Yaşam kalitesini arttırmak yazı serisinin ilk bölümde 13 maddenin ilk üçünü paylaşmıştım. İlk bölümü okumadıysan önce onu okumanı sonra bu bölümden devam etmeni öneririm.

 

Şu linke tıklayarak ilk bölüme ulaşabilirsin: “Yaşam Kalitesini Arttırmak – Bölüm 1

 

Şimdi kaldığımız yerden devam edebiliriz.

 

#4 Sağlıklı Beslenme:

 

Şeker, un ve tuz özellikle bu 3’ünü hayatından çıkarmanı şiddetle tavsiye ediyorum. Vücudumuzun bunların hiçbirine neredeyse hiç ihtiyacı yok diyebilirim. Hatta zararı var. Mesela şeker ihtiyacını bal, tarçın, meyveler ve benzeri ürünlerden karşılaman daha sağlıklı olacaktır.

 

Beyaz ekmek yerine tahıllı ekmek. Beyaz pirinç yerine esmer pirinç ya da bulgur, normal makarna yerine kepekli esmer makarnayı tüket. Mümkün olduğunca işlenmiş, paketlenmiş katkılı ürünlerden uzak dur. Yağ konusunda ise zeytinyağı, tereyağı, Hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağları tüket. Bunların ötesinde her öğününde protein, karbonhidrat ve yağ kaynaklarının bir arada olması iyi olacaktır.

 

Tabi bunların dengesi herkesin vücuduna göre değişir. Yine internette spor gibi beslenme konusunda da birçok kaynak mevcut… Aklıma gelmişken şunu da söyleyeyim gününün son öğününü uyumadan minimum 3 saat önce sonlanacak şekilde ayarla. Sonrasında ağır şeyler tüketme. Karnın acıkır gibi olursa kuruyemiş, yoğurt gibi hafif besinler tüket.

 

Gün içerisinde minimum 2 litre su tüket. Suyun tadı hoşuna gitmiyorsa çok su içmeyi seven biri değilsen suyun içine tarçın çubuğu, salatalık, maydanoz gibi besinler katıp suyu daha çekici hale getirebilirsin. Bu arada ben genel geçer gerçeklerden bahsediyorum.

 

Kendine uygun düzenlemeler için bir uzmana danışman ya da yeterince araştırma yaparak hareket etmen en doğrusu olacaktır. Önemli olan sağlıklı ve aşırıya kaçmadan dengeli beslenmektir.

 

#5 Kişisel Bakım:

 

Vücudumuzdaki fazla kıllardan kurtulmak, dışarıya çıkmadan duş almak, parfüm-deodorant sıkmak, saçlarımızı düzenli olarak kestirmek-toplattırmak, tırnaklarımıza özen göstermek, dişlerimizi fırçalamak, ağız bakım ürünleri kullanmak, nemlendirici sürmek, kıyafetlerimizin temizliğine-ütüsüne dikkat etmek, ayakkabı tercihlerimizi gün içerisinde yapacaklarımıza göre yapıp her zaman temiz tutmak çok önemlidir.

 

Bu ve buna benzeri detaylar her ne kadar kulağa çok basit gelse de birçoğu yapmadığımız ya da yeterince yapmadığımız detaylardır, aynı zamanda… Lütfen, kişisel bakımına hadi evdeyken neyse de dışarı çıktığında gereken özeni göster.

 

#6 Ertelememek:

 

Belki de üzerine düşsek birkaç dakikada ya da birkaç saatte halledebileceğimiz küçük işlerimizi boş verip erteleyebiliyoruz ve bu ertelemeler sonucun o küçük işler birikip altından kalkılamaz bir hal alıyor. Ayrıca başlasak kısa süre içerisinde halledebileceğimiz o küçük işleri zamanında halletmediğimizde zihnimizde uzun süre yer kaplayıp bizi huzursuz edebiliyorlar.

 

Evet, tembellik doğamızda var biliyorum ve her zaman her işi zamanında yapamayabiliriz. Ama tek bahanesi üşengeçliğinden ertelediğin işlere gereken önemi ver ve bu işlerin zihnini gereğinden fazla meşgul etmesine, sende gerginlik yaratmasına izin verme!

 

#7 Arkadaşlarla Vakit Geçirmek:

 

Arkadaşlarımız beraberce eğlendiğimiz, keyifli vakit geçirdiğimiz, yanlarında rahatladığımız, canımız sıkıldığında içimizi döktüğümüz yakınlarımızdır. Dolayısıyla hayatımızın çok önemli bir bölümünü oluşturuyorlar.

 

Arkadaşlarına zaman ayırmayı, onlara değer verdiğini, onları önemsediğini göstermeyi ihmal etme. Kendini eve kapatma! Yeni arkadaşlıklara her zaman açık ol ve yeni arkadaşlık edinebileceğin ortamlarda bulun!

 

#8 Kitap Okumak:

 

Klişe bir öneri olduğunun farkındayım ama kitap okumanın faydalarından bahsetmeme gerek bile yok sanırım. Haftada en az 1 kitap bitirmeni her gün bir saat hiç olmadı 15 – 20 dakika kitap okumanı şiddetle tavsiye ediyorum.

 

En son bir kitap bitireli birkaç sene olmuşsa sıkıntı gerçekten çünkü bir kitap seni en fazla birkaç ay götürür. İleriye taşır. Kitap okumayı alışkanlık haline getir. Ne bulursan oku. Zamanla sana bunun ne gibi artılar kazandırdığına şahit olacak ve gelişimine inanamayacaksın.

 

Yaşam kalitesini arttırmak yazı serisinin üçüncü ve son bölümünü okumak için şu bağlantıya tıklayın:Yaşam Kalitesini Arttırmak – Bölüm 3