Yaşam kalitesini arttırmak için neler yapabiliriz, güne daha enerjik başlamak için neler yapılmalı, çekici bir hayat tarzına nasıl sahip olunur türünden sorulara yönelik cevap niteliğinde önerilerden meydana gelen bu yazı serisi üç bölümden oluşacak şekilde düzenlenmiştir.

 

Her birine hayatında yer vermeni, en az 5’in günlük rutinin haline getirmeni şiddetle tavsiye ettiğim toplamda 13 öneriden oluşan bu yazı serisi başlıyor. İkinci bölüme bu yazının sonundaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin.

 

Başlamadan şunu da hatırlatmak isterim. Birazdan paylaşacaklarım hatta bu sitede paylaştıklarım benim hayat deneyimlerim ve gözlemlerimden çıkan sonuçlardır.

 

Faydasını gördüğüm her şeyi senin de faydalanabilmen için paylaşıyorum beni yeterince tanımayanlar için bir yaşam koçu, psikolog diyetisyen ya da spor hocası olmadığımı belirtmek isterim.

 

İlgili konularda konunun uzmanlarına başvurulması her zaman daha önceliklidir. Bu hatırlatmadan sonra başlayabiliriz.

 

Yaşam Kalitesini Artıracak 13 Tüyo

 

#1 Erken Kalkmak:

 

İnsan harici hemen hemen her canlı güneşin doğuşuyla güne başlıyor. Bizler ise güneş doğduktan saatler sonra güne başlamayı tercih ediyoruz. Böylece yapabileceğimiz işler için, kendimiz, çevremiz için ayırabileceğimiz vakitten çalmış oluyoruz.

 

Ayrıca gereğinden fazla uyumak bizi daha dinlenmiş olarak güne başlatmıyor aksine bir hantallık çökmesine sebep oluyor. Sağlıklı bir yetişkin için yapılan onlarca bilimsel araştırmaya göre 5 ila 8 saat arası uyku yeterli olarak görülüyor.

 

Gün içerisinde ne kadar yorulduğumuz, yaptığımız işe gibi faktörler dolayısıyla değişen bu süre aralığına göre kendimizi ayarlamamız çok önemli. Eğer 8 saatten daha fazla uyuyorsan vücudunu ve psikoloji güne yeteri kadar zinde ve yeteri kadar hazır başlatmıyorsun demektir. Her insanın günde 24 saatlik bir zamanı var.

 

Bu zamanın maksimum 3’te 1’ini uykuya ayırmayı öneririm. Gençlik zaman kavramının değeri yeterince anlaşılamasa da zamanın değerini şimdiden kavramak ve buna göre uyku düzenini ayarlamak son derece kritik bir önem taşıyor.

 

Bu konuya önem ver! 6 saatlik 7 saatlik bir uyku normal bir insana yeter de artar bile…

 

#2 Bitki Çayları:

 

Benim günlük rutinlerim arasında her sabah kalkar kalkmaz ağırlık olarak yeşil çay olmak üzere bitki çayları tüketmek vardır. Bana çok iyi geliyor. Bitki çaylarının sakinleştirici, dinginleştirici etkileri var. Oldukça sağlıklılar ve strese karşı birebirler…

 

Özellikle yeşil çay yağ yakımına olan etkisiyle de önceliklerim arasında… Bunun dışında passiflora, rezene, papatya, hibiskus, melisa çaylarını örnek olarak verebilirim.

 

Daha bir çok bitki çayı mevcut elbet…

 

Tabi bunları paketlenmiş şekilde marketlerden değil de direkt aktarlardan edinmeni öneririm. Aralarında hoşuna gideni ya da gidenleri günlük rutinin haline getirmeni tavsiye ederim.

 

Gazlı, katkılı sağlıksız içecekler yerine günün her anında bunları tercih etmen daha faydalı olacaktır.

 

#3 Spor Yapmak:

 

Güne sporla başlamak her ne kadar zor gelse de günümüzü daha verimli kılmak için harika bir başlangıç olacaktır. Her gün düzenli bir şekilde spor yapmak ne kadar üşendirici gelse de spor yaptığımızda vücudumuzda serotonin yani mutluluk hormonu salgılanımı gerçekleşmektedir.

 

Güne 20 dakika, 30 dakika ya da 1 saat spor yaparak başlamak günün geri kalanında bizi daha enerjik ve daha mutlu kılıyor. Aynı zamanda formumu geliştirmemiz ve korumamıza ciddi katkılar sağlıyor.

 

Bu da özgüvenimize, özsaygımıza ve kendimize verdiğimiz değerin artmasına sağlamakta. İlla ki spor salonuna gitmek zorunda da değiliz.

 

Spor salonu da bir seçenek elbet fakat dışarı çıkıp yürüyüş kalmak ya da kaldığınız yerde spor yapabileceğiniz bir alan oluşturmakta yeterlidir. Mekik çekmek, şınav çekmek, yürüyüş yapmak, yoga yapmak, barfiks çekmek yapabileceğin basit ve etkili egzersiz türlerinden sadece birkaçıdır.

 

İnternette ufak bir araştırma yaparak spor, egzersiz konularında bir sürü bilgiyle karşılaşabilirsin.

 

Yaşam kalitesini arttırmak yazı serisinin ikinci bölümünü okumak için tıklayın: Yaşam Kalitesini Arttırmak – Bölüm 2