Sosyal olmanın yolları yazısının birinci ve ikinci bölümünde dokuz maddenin ilk beş maddesini açıklamıştım. Yazının bu üçüncü bölümünde de kalan dört maddeyi ele alacağız. Eğer ilk ve ikinci bölümü okumadıysan önce onları okuyup sonra bu bölümden devam etmeni öneririm.

Yazının ilk bölümüne şu linke: Sosyal Olmanın Yolları – Bölüm 1

Yazının ikinci bölümüne ise şu linke: Sosyal Olmanın Yolları – Bölüm 2

tıklayarak ulaşabilirsin. Kaldığımız yerden devam edelim.

  1. İltifat et: Cinsiyet fark etmeksizin etrafındakilere iltifat etmeyi ve onlara değer verdiğini gösterdiğini ihmal etme. Arkadaşının ya da tanımadığın biri de olabilir atıyorum giyim tarzını beğendiysen giyim tarzın çok hoşuma gitti demeyi ihmal etme. Aksesuarlarını beğendiyse bunu ona söylemeyi ihmal etme. Değer görmek istiyorsak değer göstermeyi ihmal etmemeliyiz. İnsanlara yapacağın içten, samimi iltifatlar onları sana daha da yakınlaştıracaktır. Onlarda seni beğendikleri zaman bunu sana söyleyeceklerdir. İki tarafta daha mutlu hissedecek. Bunu sanal ortamlarda da yapmayı unutma. İnstagram’da Facebook’da arkadaşlarının gönderileri altını düşüncelerini belirt. Pozitif düşüncelerini… Onların gönderilerini beğen. Tabi yalandan değil. Bir süre sonra onlarında senin gönderilerini renklendireceğini göreceksin.

 

  1. Göz teması kur: Dışa dönük, sosyal bireylerde bunu fark edersin. Biriyle iletişim halindeyken onunla göz temasını sürdür. Nadiren kurulan göz teması ilgiyi dağıtırken Daha sık daha uzun kurulan göz teması ilgiyi diri tutar ve karşındakine onu dinlediğini, söylediklerini önemsediğini hissettirir. Daha uzun göz teması kur. Tabi karşımızdakini rahatsız edecek düzeyde değil. Ara ara gözler kaçırılabilir ama odak kaymamalı. Karşımızdaki odağımızdakinin kendisi olduğunu hissetmeli.

 

  1. Dışarı çık, dışarı da daha uzun kal: Ev bizim rahatlık alanımızdır. Evimizde kendimizi rahat hissederiz. Güvenlidir. Kimse bizi incitemez, kimse bize zarar veremez, kimse bize kendimizi kötü hissettiremez ama hayat dışarıda yaşanıyor. Hayatın doğasının bir parçası olan olumsuzlukları bahane edip dışarıda tadabileceğin mükemmel duygulara, tanışabileceğin harika insanlara, girebileceğin şahane ortamlara sırtını çeviremezsin. Evet dışarı da incinedebilirsin, kötü de hissedebilirsin ama bu hayatında doğasında var. Unutma; hayat dışarıda, insanlar dışarı da! Gerçekten sosyal bir birey olmak istiyorsan dışarıda ol. Atıyorum okuldasın ve dersin bittiyse işin de yoksa eve dönme hemen okulda kal. Kampüsün tadını çıkar. Kendini zorla biraz.

 

  1. Bakımlı ol: Yakışıklı biri olmayabilirsin insanların seni çirkin ya da tipsiz biri olduğun için aralarına almadığını düşünüyor olabilirsin. Bu durum özgüvenini, özsaygını düşürüyor ve seni yeni insanlarla tanışmakta cesaretini kırıyor, umudunu tüketiyor olabilir. Fakat fiziksel dezavantajlarını bakımlı olarak çözebilir, durumu lehine çevirebilirsin. Spor yaparak, iyi beslenerek, vücuduna uygun giyinerek, kişisel temizliğini aksatmayarak yakışıklı ama bakımsız birinden daha çekici olabilirsin. Böylece kendine güvenin artar ve bu dışarıya kolayca yansır. Bu da insanlarla daha rahat bir şekilde iletişime girmeni sağlar.

Sana yazı boyunca basit şeyler anlattım ama maalesef basit olmalarına karşı yapmıyoruz. Ayrıca basit oldukları kadar etkili ve kritik noktalardır bunlar, sosyal bir bireye dönüşebilmemiz için. Şimdiye kadar bu yazıda seninle paylaştıklarımı hayatında uygulamaya başlarsan alacağın sonuçlara ve çevrenin tepkisinin nasıl da olumlu yönde değiştiğine şahit olacaksın. Yarın ya da ertesi gün değil hemen. Eğer gerçekten sosyal bir bireye dönüşmek istiyorsan tabi. Şimdilik bu kadar… Sosyal olmanın yolları, sosyal olmak, sosyal bir insana dönüşmek, nasıl sosyal olunur türünden konular hakkında yeni yazılar gelecek. Şimdilik bu kadar… Bir sonraki yazı da görüşmek dileğiyle…