Sosyal olmanın yolları yazısının birinci bölümünde 9 maddenin ilk üçüne yer vermiştim. Bu yazıda da 4. ve 5. Maddeleri ele alacağız. 6. 7. 8. ve 9. Maddeleri de üçüncü bölümde bulacaksın. Eğer ilk bölümü okumadıysan önce ilk bölümü okumanı sonra bu bölümden devam etmeni öneririm. İlk bölüme şuradan ulaşabilirsin:Sosyal Olmanın Yolları – Bölüm 1”… Kaldığımız yerden devam edelim.

  1. Açık uçlu sorular sor: Cevabına evet ya da hayır denilemeyecek açık uçlu sorular sormayı öğren. Böylece hem insanları konuşturmuş olursun hem de onların konuşmaları üzerinde yeni sohbet konuları bulabilirsin. Tıkanma, ne konuşacağını bilememe durumu ortadan kalkar. Akıcı, keyifli bir iletişim gerçekleşir. Atıyorum. Dün okula gittin mi yerine dün seni okulda göremedim merak ettim neredeydin? Bu basit bir örnekti sadece… Açık uçlu sorular hakkında internette ufak bir araştırma yapıp sosyal hayata uyarlayabilirsin.

 

  1. Organizasyon yap: Arkadaşlarınla olan ortak ilgi alanlarını belirle ve bu ilgi alanları ile ilgili beraber keyifli ve eğlenceli aktiviteler düzenlemek, aktiviteler planlamak arkadaşlarınla aranı daha da kaynaştıracak ve seni ortamların aranılan kişisi haline getirecektir. Örnekler verip daha açıklayıcı olmak istiyorum bu konu ile ilgili…
  • Örnek 1: Dans ortak noktanız… Arkadaşlarına bulunduğun şehirdeki bir dans gecesine gitmeyi teklif edebilir. Onları organize edip beraber dans gecesine götürebilirsin.
  • Örnek 2: Kitap okumayı seven bir arkadaş grubun var. Onlara bir kitap fuarına, kitapevine, kitap kafeye gitmeyi önerebilirsin.
  • Örnek 3: Eğlenmeyi, içkili ortamları seven bir arkadaş grubun var onları sevecekleri bir partiyi anlatıp o partiye rezervasyon yaptırıp oraya götürebilirsin.
  • Örnek 4: Doğayı seven bir arkadaş grubun var. Haftasonu şehir dışında uygun bir yerde piknik yapmayı önerebilirsin. Bir piknik organizasyonu yapabilirsin.
  • Örnek 5: Gezmeyi seven bir arkadaş grubun var. Uygun bir tarihe araç soruşturup her şeyi planlayarak durumdan arkadaşlarına bahsedip arkadaşlarına yakın mesafe ya da uzak mesafe bir gezi turuna davet edebilir, gezi turuna çıkabilirsiniz.
  • Örnek 6: Oyun oynamayı seven bir arkadaş grubun var. Bir voleybol maçı organize edebilir. Arkadaşlarınla keyifli vakit geçirebilirsin. Ya da evine tabu, scrabble, trivian, monopoly gibi oyunlar alıp arkadaşlarını çağırarak oyun gecesi düzenleyebilirsin.

Şimdi bu örneklerden sonra şunu diyenler olabilir ben sosyal olmayı arkadaş edinmeyi öğrenmek için okuyorum bu yazıyı arkadaşlarım olsa bunları zaten yaparım benim arkadaşım yok ki diyenler olabilir. Onlar için söylemek istediğim şeyler var. Bu yazıda nasıl arkadaş edineceğin, var olan arkadaşlık ilişkilerini nasıl geliştirebileceğin ile ilgili gerekli bilgiler mevcut…

Çok küçük, çok geniş arkadaş grubumuz olabilir ya da hiç olmayabilir. Hiç arkadaşı olmayanlar diğer maddelerde aradığını bulup bu maddeyle arkadaş grubu içerisinde lider pozisyona gelebilir. Biraz ileri düzey bir madde olduğunun farkındayım ama yazı içerisinde yer vermeden geçemedim. Minik, küçük organizasyonlarla başlayıp çok küçük bir arkadaş grubuna bile sahip olsak bunu bu organizasyonlarla genişletebiliriz. Arkadaş grubu genişledikçe organizasyonlar genişler. İnsanlar eğlenceli organizasyonlar içerisinde yer almak isterler. Çünkü emin ol hemen hemen herkes boş zamanlarında ne yapacaklarını bilmeyip bilseler de yapmaya üşenip sıkılıyor birileri bir şey yapsa da katılsak diye can atıyorlar, özellikle de gençler…

Örnekler fikir verme amaçlıydı. Örnekleri ve bu maddeyi geçtim. Ben üniversite hazırlıktayken bir voleybol topu getirmiştim okula. Yanıma da sınıftan bir iki arkadaşımı alıp bahçeye voleybol oynamaya çıkmıştık. Hemen hemen her boş vaktimizde, arada teneffüste çıkıp bahçeye voleybol oynuyorduk. Bir iki hafta içerisinde hazırlığın neredeyse yarısıyla hiçbir çaba sarf etmeden tanışmıştım. Bir voleybol topu sayesinde sadece bir voleybol topu… Biz orda voleybol oynayınca canları sıkılan insanlar gelip biz de katılabilir miyiz biz de sizinle oynayabilir miyiz diye bize katılmak istediler. Böyle böyle bir sürü yeni arkadaşlıklar kurmuştum. Sana da denemeni öneririm.

“Sosyal Olmanın Yolları” yazısının üçüncü bölümüne şu linke tıklayarak ulaşabilirsin: Sosyal Olmanın Yolları – Bölüm 3