Sosyal Bir Birey Olmak

İnsan doğası gereği sosyal bir varlıktır. Fakat yetiştirilme tarzı, yanlış inançlar ve kötü sosyal şartlanmalar gibi çeşitli nedenlerden ötürü içe kapanık ve asosyal bireyler olmak durumunda kalabiliyoruz.

Eğer sen de sosyal bir birey olmak, arkadaşlarınla vakit geçirmek, organizasyonlara çağrılmak, buluşmalara davet edilmek istiyorsan… Geniş bir çevreye sahip olmak ve bu çevre tarafından sevilen, sayılan ve aranılan biri olmak istiyorsan…

Hem zihinsel, hem fiziksel hem de duygusal sağlığımız için zaten doğamızda olan sosyalliği canlandırma ve parlatma vakti geldi. Elbette sana bu yazıyı okuyunca inanılmaz sosyal birisine dönüşeceksin diyemem lakin bu yazıdaki paylaştığım basit ama bilmediğimiz bilsek de yapmadığımız öneriler seni sosyal açıdan daha canlı ve daha donanımlı kılacak. Toplamda 9 maddeden oluşan yazıyı, üç bölüm şekilde hazırladım. İkinci bölüme bu yazının sonundaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin. Hadi başlayalım.

Sosyal Olmanın 9 Yolu

  1. Pozitif ol: Kimse çevresinde negatif, olumsuz, düşük enerjili, somurtkan, her zaman dert yanan tipleri bulundurmak istemez. Elbette bazen az önce saydığım ruh halleri içerisinde bulabilirsin kendini bu çok normal… Böyle olduğun zamanlarda mümkün olduğunca kendi içinde çözmeye çalış sorunlarını ya da gerçekten kendine çok yakın hissettiğin en fazla 2-3 kişiye bahset durumundan… Bu 2-3 kişi dışında kimseye dert yanma uzun uzun… Bulunduğun ortamlarda bazen öyle hissetmesen bile neşe ve pozitif duygular saç etrafına. Gerekiyorsa rol yap! Bunun için kendini biraz zorlaman gerekebilir ama unutma zaten herkes dertli, herkesin hayatında mutsuz olmasına sebep olan faktörler var. Sen şovunu sergile. Sanki senin hiçbir sorunun yokmuş gibi… Böyle insanlar ortamlarda her zaman ilgiyi üzerine çekerler ve insanlar böyle insanları her zaman etraflarında görmek isterler. Pollyanna ol demiyorum tabi ki ama mümkün olduğunca pozitif enerji saç! Bu çok önemli…

 

  1. Gülümse: Dışarıda çıktığında metroda, okulda, kafelerde ve benzeri ortamlarda insanları biraz gözlemlersen çok az insanın gülümsediğini fark edeceksin. Çoğunun yüzünde nötr ya da sıkılgan bir ifade yakalayacaksın. Neden bilmiyorum ama gülümsemek unutturulmuş bize. Günlük hayatın dertleri, problemleri içerisine boğulmaktan çok çok az gülümsediğimiz anlar kalmış bize. Gülümsemek, tebessüm etmek pozitif duygular uyandırır karşımızdaki kişide, çevremizde… Aynı zamanda bulaşıcıdır. Özellikle yeni tanıştığın insanlardan gülümsemeni esirgeme. Sen gülümsedikçe onlarda gülümseyecek. Gülmek, kahkaha atmak ya da tebessüm etmek için olağanüstü sebeplere ihtiyacımız yok. Ve her insan gülümserken daha güzel görünüyor. Sen de gülümsemeni tebessümünü eksik etme. İnsanlar iletişim halindeyken mümkün olduğunca tebessüm eden bir yüz ifadesi takın.

 

  1. Yeni arkadaşlıklar edin, var olanları geliştir: Dans kursu, tenis kursu, tiyatro kursu, öğrenci kulüpleri gibi kendine yeni sosyal çevre edinebileceğin birçok seçenek mevcut ve öyle inanılmaz bedellerde gerektirmiyor. Hem keyifli vakitler geçirebileceğin hem de sürekli yeni insanlarla tanışabileceğin yerler buralar… Gerçekten ilgini hangisi çekiyorsa bir an önce git kaydol.

Var olan arkadaşlıklarını da geliştirmeyi unutma. Özel günlerini unutma. Mesela doğum günün SMS, WhatsApp ya da Facebook aracılığı ile kutlamak yerine ara 2 dakika öyle kutla.  Ara ara karşılık beklemeksizin hallerini hatırlarını sor. Yardıma ihtiyaçları olduğunu fark ettiğin anlarda yanlarında ol. Dertlerini dinle, sorunlarına çözüm bulmaya çalış. Onları önemsediğini göster.

Sosyal olmanın yolları yazı serisinin ikinci bölümüne şu linke tıklayarak ulaşabilirsin: Sosyal Olmanın Yolları – Bölüm 2